You are currently viewing Wirus na Mac?!. Czy Mac potrzebuje ochrony antywirusowej?

Wirus na Mac?!. Czy Mac potrzebuje ochrony antywirusowej?

Wirus na Mac?! Czy Mac potrzebuje

ochrony antywirusowej?

Wirus na Mac?! Czy Mac potrzebuje ochrony antywirusowej?

Wirus na Mac?! Wszystko wskazuje na to że tak. Badacz zabezpieczeń komputerowych Patric Wardle odkrył fragment kodu malware, który pozwala atakującemu uruchomić kamerę wbudowaną w Mac'a, zrobić zdjęcia, wykonywać zrzuty ekranu oraz przechwytywać wciśnięte na klawiaturze klawisze. Badacz twierdzi że kod ten znajduje się w Mac OS od co najmniej pięciu lat, być może nawet od dekady.

Czy oznacza to że czasy bezpiecznych Mac się skończyły?

Malware jest wariantem Fruitfly, odkrytego w styczniu. Działanie wcześniejszego wirusa zostało zablokowane bardzo szybko poprzez aktualizację systemu Mac OS. Informacje o wirusach na Mac pojawiają się ostatnio coraz częściej.

Wirus zachowuje się dość dziwnie.

Znaleźć go można głównie w komputerach domowych w USA. Co ciekawe raczej nie atakuje komputerów firmowych. Nie jest to oczywiście zasada działania tego wirusa. Następnym dziwnym elementem zachowania wirusa jest to że próbował się łączyć z pewnymi nie wykupionymi domenami. Po wykupieniu tych domen przez wspomnianego badacza mógł on wykorzystywać skutki działania wirusa.

Jakie efekty ma ten wirus na Mac?

Dla zwykłego użytkownika nie będzie żadnych widocznych oznak działania wirusa. Niestety jego skutki działania mogą być bardzo poważne. Wykonywanie zdjęć lub zrzutów zawartości ekranu jest dość jasne jednak to element o przechwytywaniu znaków wpisywanych na klawiaturze jest znacznie groźniejszy. Może to pozwolić na przechwycenie haseł wpisywanych przez użytkownika do kont pocztowych, portali społecznościowych, kont bankowych lub dowolnych innych elementów wymagających logowania.

Co mogę zrobić aby ustrzec się problemu teraz i na przyszłość?

Najlepszą ogólną radą jest częste aktualizowanie systemu. W tej sytuacji badacz poinformował już odpowiednie służby oraz Apple więc odpowiednia działania zabezpieczające leżą teraz po stronie Apple. Prawdopodobnym źródłem tego wirusa jest link, który pozwolił na zainstalowanie go na komputerach nieświadomych użytkowników. Aby tego uniknąć sugerujemy korzystać tylko z oprogramowania autoryzowanego przez Apple lub takiego, które pochodzi od zaufanych deweloperów. Niestety ten drugi przypadek został już raz złamany także jedynym 100 procentowym sposobem na ustrzeżenie się przed wirusami jest instalowanie tylko programów autoryzowanych przez Apple.

Oczyszczanie Mac

Jeśli nie jesteś pewien swoich zabezpieczeń lub podejrzewasz że Twój komputer został zainfekowany wirusami to polecamy nasze usługi oczyszczające komputery Mac.

Kursy organizujemy w Warszawie i innych dużych miastach Polski, w naszej siedzibie, u klienta, lub we wcześniej uzgodnionej lokalizacji. Dla grup, kursantów indywidualnych i online. Jesteśmy elastyczni terminowo – szkolimy w tygodniu, w weekendy i popołudniami.

 

Oferujemy również pomoc techniczną, na miejscu u klienta,
po dostarczeniu nam sprzętu lub online.

Polecamy nasze inne kursy:

KONTAKT:


Grzegorz Sobótka

603377273

g.sobotka@grandkom.pl

Facebook

Dodaj komentarz