5 sygnałów awarii Macbooka

Macbook to profesjonalny sprzęt zarówno do pracy jak i rozrywki. Jednak nadal jest to maszyna. Nie dla każdego jest tak oczywistym fakt, że urządzenia elektroniczne uruchamiają się za każdym razem minimalnie inaczej. Ich praca zależy od wielu czynników. Między innymi od zużycia podzespołów, czy warunków w jakich się znajdują, np. temperatura, transport itp. Dziś jednak zajmiemy drugim końcem tej litanii czynników, czyli użytkownikiem, ponieważ to jego działania przeważnie wpływają na pracę urządzenia.  Macbookinie są wolne od awarii, podobnie jak nie są wolne od wirusów, a o tym pisaliśmy np. w artykule antywirus na Mac. Jak pojawia się awaria Macbooka – 5 sygnałów najczęściej powie Ci o jej zbliżaniu się. Na tym etapie jeszcze mozesz reagować iz powodzeniem utrzymywać sprawną prace maszyny

Pierwsze kroki z macbook air

1. Mac nie uruchamia się i nie pracuje płynnie5 sygnałów awarii Macbooka

Brak płynności pracy to zarówno zawieszanie się, zwalnianie, nagłe wyłączanie, restart, jak rónież ponowny restart systemu. Również zwalnianie pracy urządzenia jest jej oznaką. Zazwyczaj wskazuje to na problem z elementami komputera, np. pamięcią RAM lub procesorem. Może to również być problem z zakurzeniem urządzenia i jego przegrzewaniem. Z czynników zewnętrznych bierzemy też pod uwagę niestabilne w pracy urządzenia współpracujące z komputerem. Może nim być np. dysk zewnętrzny, zdalna klawiatura, a nawet skaner, czy tablet graficzny.

2. Mac zapomina ustawień

Jest to problem o tyle irytujący co poważny. Jeśli użytkownik wprowadza swoje ustawienia do systemu, poświęca czas na dostosowanie pracy komputera do swoich potrzeb to fajnie byłoby te ustawienia zachować. W miejsce tego konieczne jest wprowadzanie ich na nowo, z reguły po uruchomieniu komputera na nowo. SKąd bierze się problem? Otórz podczas gdy Mac jest wyłączony ustawienia takie jak rozdzielczość, dysk startowy, strefa czasowa czy też wolumin przechowywane są w pamięci o dostępie swobodnym (NVRAM) albo pamięci RAM parametrów (PRAM). Zdarza się, że te ustawienia są tracone, ponieważ błędnie zapisywane są informacje do pamięci. Wtedy Mac no. uruchamia się z innego dysku niż wybrany wcześniej. Może być rónież konieczne resetowanie czasu i rozdzielczości po starcie systemu.

3. Mac nie wyłącza się

Jeśli Mac nie wyłącza się, nie reaguje na komendę wyłączenia wtedy nie powoduje to dezorientacji takiej jak przy braku uruchomienia. Zawsze przecież można pozostawić Maca pod zasilaczem i np. zgrać dane. Potem dopiero zastanowić się co dalej… lub po prostu nam go przywieźć, albo zamówić odbiór z domu przez naszego serwisanta. Natomiast jeśli zdarza się to często, oznacza to, że procedura w tle blokuje zamykanie lub jest za mało miejsca na dysku by zapisać efekty jakiegoś procesu. Należy zajrzeć do Monitora aktywności i zobaczyć co działa w tle. Może to być zwykłą aplikacja, a może być też np. aktualizacja systemu. Konieczne może być wymuszenie zamknięcia aplikacji, jeśli uległy awarii. Mało spotykanym ale jednak jest przypadek gdy twój Mac złapie wirusa. Takiego, któego jednym z zadań jest uniemożliwienie pracy komputera, w tym jego zamknięcie. Dlaetgo warto mieć antywirusa i aktualne zasady bezpieczeńśtwa.

2. Macbook nie uruchamia się

No to już nie są żarty. Trzeba mieć nerwy na wodzy, gdy komputer „nie chce wstać”. Zwłaszcza jeśli na dysku mieliśmy istotne dane. Ale spokojnie, między innymi od tego jesteśmy my, żeby pomóc serwisowo z takim opornym przypadkiem. Teraz wyjaśnijmy o co może chodzić. Mac może po prostu „nie wstać”. Wtedy jedną z najczęstszych przyczyn jest brak zasilania, podczas gdy bateria jest zupełnie rozładowana. Tutaj sytuacja nie jest groźna. Może jednak stać się tak, że Mac uruchomi się ale niepoprawnie. Widać wtedy, że pracuje ale np. wyświetla pusty czarny ekran, czy też czarny ekran ze znakiem zapytania. A czasem nawet komunikat o błędzie, o problemie jaki występuje w urządzeniu, natomiast system nie może przejść przez niego w trakcie uruchamiania komputera. Czasem pomaga ponowne uruchomienie lub poprawki w ustawieniach systemu, a często również aktualizacja Mac.

5. Żywotność baterii skraca się

Częstą przypadłością przy niedbałym korzystaniu z Macboka jest skracanie czasu pracy na baterii. Żywotność baterii spada np. gdy stosujemy częste niedoładowania, przerywanie i ponawianie ładowania w krótkich kilkusekundowych, kilkuminutowych odstępach wiele razy, niedopasowany mocą zasilacz itp. Baterię najlepiej ładować w tzw. PEŁNYCH CYKLACH”, czyli od początku do końca za jednym ładowaniem. Oczywiście bateria na pewną fabryczną odporność na awaryjne sytuacje, np. nagłe przerwanie ładowania, czy kilkurazowe wyłączenia napięcia w sieci elektrycznej. Nie mniej do czasu. Oczywiście od strony technicznej patrząc bateria się po prostu zużywa, czyli wykorzystuje zaprogramowaną liczbę cykli ładowania i rozładowania oraz godzin pracy.

Awaria Macbooka może tutaj dotyczyć problemów z kontrolerem zarządzania systemem (SMC). Jest to układ w maszynach Apple z procesorem Intel i odpowieda za operacje niskiego poziomu. Sąnimi np.praca diody LED od ładowania, czy sterowanie wentylatorem.

Kursy organizujemy w Warszawie i innych dużych miastach Polski, w naszej siedzibie, u klienta, lub we wcześniej uzgodnionej lokalizacji. Dla grup, kursantów indywidualnych i online. Jesteśmy elastyczni terminowo, szkolimy w tygodniu, w weekendy i popołudniami.

Oferujemy również pomoc techniczną, na miejscu u klienta,
po dostarczeniu nam sprzętu lub online.

Polecamy nasze inne kursy:

5 przydatnych urządzeń do Twojego MacBooka 5 przydatnych urządzeń do Twojego MacBooka 5 przydatnych urządzeń do Twojego MacBooka 5 przydatnych urządzeń do Twojego MacBooka

Kontakt:

Grzegorz Sobótka

603377273

g.sobotka@grandkom.pl

Facebook