Brak miejsca na dysku

Pierwsze kroki z macbook Air

Pośród różnych urządzeń od Apple nieustannie rosnącą popularnością cieszą się komputery osobiste. Marka proponuje użytkownikom kilka modeli istotnie zróżnicowanych i naprawdę nieźle dopasowanych do potrzeb użytkowników. Mamy tutaj Apple MINI, który jest kompaktowym pecetem. Mamy również serię notebooków o wspólnej nazwie Macbook i flagowych modelach Pro i Air. Wszystkie wyposażone są w producencki system Mac OS. Jeśli jesteś, drogi czytelniku, początkującym użytkownikiem, to warto najpierw poznać nieco teorii. A to dlatego, że podejście do Mac OS istotnie różni się od Windowsa. . Zapraszamy do poznania podstawowych informacji o Macbook Air.

Mówiąc o danych cyfrowych nie sposób nie pamiętać o tym z jaką łatwością gromadzimy ich ilości w codziennym życiu. Jest to wyjątkowo łatwe. Zdjęcia, te mniej i bardziej udane, filmiki z chwili, grafiki, które kiedyś nam się podobały, zwłaszcza jeśli miały wysoką jakość. No i gry i aplikacje, których żal nam wywalić, bo kiedyś do nich wrócimy. Oczywiście to są przykłądy materiałów zalegających na dysku, których miećna nim nie musimy, bo nie korzystamy z nich na co dzień. Natomiast zajmują cenne miejsce. Zwłaszcza, gdy nie ma możliwości w dłuższej perspektywie na rozbudowanie pojemności naszego Macbooka. I pojawia się w pewnym momencie problem pt. brak miejsca na dysku. A zaraz za nim komunikat systemowy o kończącej się pamięci lub wolnej przestrzeni.Co wtedy? Trzeba zwolnić miejsce. Jak? Opowiemy dziś. Gdy kończy się miejsce w telefonie - na dysk. Koniec koców pliki multimedialne zajmują najwięcej miejsca. W przypadku komputerów Apple miejsce też potrafi się skończyć. Dlatego dziś będzie kompleksowo o tym jak zwolnić miejsce na dysku Macbooka.

Co poradzić na brak miejsca na dysku?

Pierwsze kroki z macbook Air
- chodzenie po suficie

 • Można najkrócej i żartobliwie powiedzieć, że to co znamy z Win'a, w Mac'u jest odwrotnie. Co po lewej, to po prawej; co tekstem, to ikoną; dodatkowo co biało czarne, to kolorowe, itp.
 • Z różnic organizacyjno-systemowych najpierw zauważa się np. brak typowego Dodaj/usuń programy, czy też brak typowego eksploratora plików i skrótu Mój komputer.
 • Różnice dotyczą też terminologii. Może to powodować kłopoty z przejściem między systemami, ponieważ nie znamy rozmieszczenia funkcji, albo też działania danego narzędzia.
brak miejsca na dysku

Brak miejsca na dysku - kompleksowe kroki do zwolnienia przestrzeni dyskowej:

 1. Przeskanuj dysk zaktualizowanym programem antywirusowym. Możliwe że nagłe zajęcie pamięci jest wynikiem działania złośliwego oprogramowania. Lepiej aby taki niechciany plik nie został powielony wraz z kopią zapasową.
 2. Jeśli nic nie jest zainfekowane  wykonaj backup dysku za pomocą Time Machine. Jeśli jednak system wykryje niepożądane pliki działaj zgodnie z instrukcjami od systemu.
 3. Dodatkowo opcjonalnie wykonaj kopię zapasową na zewnętrznym dysku.
 4. Wróć do dysku komputera.
 5. Przejrzyj najpierw nieużywane aplikacje i odinstaluj je.
 6. Następnie przejrzyj multimedia i usuń te niechciane.
 7. Oprónij kosz po uprzendim sprawdzeniu, czy nie znajduje się w nim plik, który omyłkowo został usunięty przy porządkach. Zawsze masz możliwość przywrócenia pliku trwale usuniętgo z koopii zapasowej.
 8. Gdy już posprzątasz wyłącz i włącz komputer. Nie korzystaj z opcji uruchiom ponwnie. WYkonaj pełne zamknięcie i uruchomienie.
 9. Wykonaj kopię zapasową aktualnej zawartości danych po sprzątaniu.
 10. Na koniec zaktualizuj system i zasady bezpieczeństwa. Możliwe, że błedy lub niedoskonałe elementy systemu zajmują teraz mniej miejsca jako zmodernizowane. Pamiętaj aby sprawdzić ile masz teraz miejsca na dysku.
 11. Wreszcie powtórz krok 7.

Kursy organizujemy w Warszawie i innych dużych miastach Polski, w naszej siedzibie, u klienta, lub we wcześniej uzgodnionej lokalizacji. Dla grup, kursantów indywidualnych i online. Jesteśmy elastyczni terminowo, szkolimy w tygodniu, w weekendy i popołudniami.

Oferujemy również pomoc techniczną, na miejscu u klienta,
po dostarczeniu nam sprzętu lub online.

Polecamy nasze inne kursy:

Kontakt:

Grzegorz Sobótka

603377273

g.sobotka@grandkom.pl

Facebook