Jak sprawdzić Maca pod kątem wirusów?

Komputery Mac od lat uchodziły za niezwykle bezpieczne. Można to powoli włożyć między piękne bajki, ponieważ wraz ze wzrostem popularności Jabłek rośnie zainteresowanie ich systemami u autorów złośliwego oprogramowania. Pisaliśmy już nt. wirusa i o tym jak sprawdzić czy masz Silver Sparrowa. To jedna z ostatnich rewelacji wirusowych. Tak naprawdę nie bardzo wiadomo czemu ma on służyć poza robieniem zamieszania i przejmowania kontroli nad zainfekowanym komputerem. Zobaczmy zatem jak sprawdzić Maca pod kątem wirusów?

Profilaktyka = bezpieczeństwo

1. unikanie niebezpiecznych i podejrzanych miejsc
2. ściąganie i otwieranie wyłącznie zaufanych załączników, maili, plików
3. skuteczny i na bieżąco aktualizowany program antywirusowy
4. bieżące aktualizowanie systemu i w razie konieczności instalacja najnowszego systemu - pisaliśmy o tym w Aktualizacjach Mac
6. bezpieczne dane, czyli kopie zapasowe danych, zarówno Time Machine jak i te niepodłączone do Sieci.

Jak sprawdzić Maca pod kątem wirusów?

Jak sprawdzić Maca pod kątem wirusów?

Najpierw przeglądarka internetowa i jej dodatki. W Safari na Mac wybierz Preferencje. Możesz tam przejrzeć rozszerzenia i odinstalować te które wzbudzają Twoje wątpliwości, czy też są po prostu niepotrzebne i nieznane.

Aby sprawdzić i usunąć podejrzane elementy systemu możesz otworzyć preferencje systemu i z zakładki użytkownicy usunąć elementy niepożądane logowania.

Pamiętaj również, że możesz skorzystać z pomocy naszego informatyka Mac. Nie musisz sam mierzyć się ze wszystkim. Jeśli oddasz swojego Maca do serwisu możesz poprosić o kompleksowe sprawdzenie maszyny i systemu oraz wprowadzenie możliwych usprawnień. I to zarówno pod kątem bezpieczeństwa danych jak i samej wydajności pracy komputera i inych urządzeń mobilnych. Dlaczego tutaj wspominamy o pozostałych urządzeniach od Apple? Dlatego, że wiele razy używając Maca korzystasz również z innych urządzeń, np. iPhone'a jako hot-spotu, czy serwerów innych marek jako dysków domowych czy tez firmowych baz danych. Każde urządzenie podłączone do Sieci, zwłaszcza nisko zabezpieczonej jest zagrożone złośliwym oprogramowaniem. Dlatego przypominamy na koniec: profilaktyka i mądre korzystanie to pierwszy i niezbędny krok dla bezpieczeństwa.

Kursy organizujemy w Warszawie i innych dużych miastach Polski, w naszej siedzibie, u klienta, lub we wcześniej uzgodnionej lokalizacji. Dla grup, kursantów indywidualnych i online. Jesteśmy elastyczni terminowo, szkolimy w tygodniu, w weekendy i popołudniami.

Oferujemy również pomoc techniczną, na miejscu u klienta,
po dostarczeniu nam sprzętu lub online.

Polecamy nasze inne kursy:

Kontakt:

Grzegorz Sobótka

603377273

g.sobotka@grandkom.pl

Facebook