Macbook zablokował się

Masz w takiej sytuacji przynajmniej kilka wyjść. Możesz zadzwonić do informatyka, lub wezwać pogotowie komputerowe. Możesz pojechać na przysłowiowego kebsa. Mimo wszystko, gdy Makbook zablokował się, proponujemy zachować spokój i najpierw prześledzić działania użytkownika w momencie uruchamiania i tuż przed. Kłódka zazwyczaj wyświetla się, gdy chcemy uruchomić  system z dysku lub pamięci zewnętrznej. W większości przypadków nie stanowiłoby to problemu. Jednak gdy pojawi się omawiana ikona, to oznaczy że na komputer zostało nałożone tzw. "hasło sprzętowe". Zapobiega ono właśnie temu, by nie dało się uruchomić sprzętu z zewnętrznego dysku.

Oczywiście właściciele sprzętu mogą to zrobić. Pod ikoną kłódki jest możliwość podania ustawionego hasła sprzętowego. Wystarczy je tam wpisać i można uruchomić MacOS Użytkownicy Mac sygnalizowali dość często, ze ostatnio taka reakcja systemu pojawiała się też po zgrywaniu wersji 11 systemu. Po ponownym uruchomieniu włączony komputer pojawiła się blokada Macbooka.

Jak prawidłówo uruchamia się Mac?

Zwykle Mac startuje po prostu. Masz panel logowania się, gdzie musisz podać hasło, wybrać użytkownika. Proste i znane z systemów operacyjnych procedury. Możesz je spotkać na wszystkich urządzeniach Apple. Również oczywiście na urządzeniach i systemach innych marek.  Gdy uruchamiamy MacOS nie pokazuje on nic niezwykłego. Logo Apple do znudzenia czasami. Potem pasek postępu i komputer jest gotowy aby się zalogować do konta użytkownika. Czyli jak powyżej: nazwa i hasło. Bywa, że coś pójdzie inaczej niż standardowo i wynika to przeważnie z działania użytkownika. Z wprowadzonych zmian w użytkowaniu. Mac może wyświetlać kilka różnych informacji. Przykładem jest blokada Mac manifestująca się kłódką. Może być też migający folder, lub logo Apple z prośbą o PIN, a nawet po prostu nic. Pusty ekran tez jest dość ciekawą sytuacją, choć niepokojącą.

Pierwsze kroki z macbook air

O tym wszystkim opowiemy w osobnym wlogu. Informacje nietypowe na ekranie Mac przy starcie najczęściej widać jako piktogramy. To obecnie najszybciej daje się zidentyfikować przez użytkownika. Dziś zajmujemy się blokadą Mac, zatem co zrobić? Pierwsza wskazówka to miejsce na wpisanie Twojego hasła.

Słowo o niezawodności Mac i opiece IT

Jednak bywają sytuacje, w których Mac potrafi zaskoczyć swojego użytkownika i jest nią np. blokada Macbooka. Mac przyzwyczaił użytkowników do swojej bezawaryjności i niezawodności. I to do tego stopnia, ze jest już miejską legendą opowieść o odporności Maców na wirusy. I generalnie o tym, ze na Mac'i nie ma wirusów. Wraz z rosnącą popularnością legenda owa odchodzi do lamusa, ponieważ ta, są wirusy i wszelkiego rodzaju złośliwe oprogramowanie na Macintoshe. Czemu? Z powodu rosnącej popularności i ekspansji na rynku. Robią się stopniowo coraz atrakcyjniejszym celem. O kwestiach wirusowych na Mac pisaliśmy między innymi tu:

Warto nadmienić, że niezwykle ułatwia obsługę MacOS jeśli użytkownik przejdzie skomlenie w tym zakresie. Albo przynajmniej konsultacje z wybranego zakresu. W ramach naszych szkoleń i opieki informatycznej oferujemy pełną obsługę na podstawie stałej umowy lub doraźny serwis.

Kursy organizujemy w Warszawie i innych dużych miastach Polski, w naszej siedzibie, u klienta, lub we wcześniej uzgodnionej lokalizacji. Dla grup, kursantów indywidualnych i online. Jesteśmy elastyczni terminowo, szkolimy w tygodniu, w weekendy i popołudniami.

Oferujemy również pomoc techniczną, na miejscu u klienta,
po dostarczeniu nam sprzętu lub online.

Polecamy nasze inne kursy:

Kontakt:

Grzegorz Sobótka

603377273

g.sobotka@grandkom.pl

Facebook