Malwarebytes Browser Guard - podejrzana zawartość pliku
Pobieranie plików z Sieci to codzienność i bardzo zwyczajna czynność. Pobieramy ich czasami nawet dziesiątki dziennie. Aby było to bezpieczne należy wiedzieć co pobieramy, skąd i najlepiej mieć aplikację, która na bieżąco w tle monituje co próbuje załadować się na dysk. Jednym z takich programów jest Malwarebytes. W przypadku gdy użytkownik próbuje pobrać plik co do bezpieczeństwa, którego mawiany program nie jest pewien, to otrzymamy ekran z ostrzeżeniem. Co to jest, co zrobić gdy Malwarebytes blokuje ściąganie pliku? Nie denerwować się na niego, program -zresztą na nasze własne życzenie, skoro go zainstalowaliśmy - dba o bezpieczeństwo danych na naszym komputerze. Omawiany przykładowy program oferuje użytkownikowi opcję permanentnej ochrony, czyli Malwarebytes Browser Guard - podejrzana zawartość pliku jest wyłapywana i aż do decyzji użytkownika jej pobieranie jest zawieszone. Co dalej? O tym dalej.
Jak wygląda działanie Malwarebytes Browser Guard
Jako ilustrację artykułu widzicie typowy ekran gdy Malwarebytes blokuje ściąganie pliku. Taki ekran zawiera jasny i zwięzły opis tego co dzieje się z punktu widzenia programu antywirusowego i czego owa aplikacja oczkuje od użytkownika. A oczekuje przede wszystkim polecenia co ma robić dalej, czy przepuścić plik, czy może jednak zrezygnować z jego zapisu na dysk. Proces zapisu jest w tym momencie czasowo zawieszony. Program blokuje pracę przeglądarki. W naszym przykładzie jest to Chrome. Podajemy akurat taki przykład ponieważ Chrome jako aplikacja od Google ma swoje własne zabezpieczenia. Jeśli wykryje podejrzany plik, co może się stać nawet gdy dany element do ściągnięcia wcale groźny nie jest, a tylko sprawia takie wrażenie, to przeglądarka może zareagować przez Malwarebytsem. To kwestia hierarchii ustawień, zwłaszcza gdy Chrome korzysta ze ściągania pliku z własnego GoogleDrive'a, ale o tym w następnym artykule.
JAK POSTĘPOWAĆ, gdy uruchomi się alert od Malwarebytes Browser Guard?
- Zapoznać się z treścią komunikatu
- zweryfikować stronę/lokalizację z której przeglądarka próbuje zapisać plik
- wybrać odpowiednio "WRÓĆ" lub "IDŹ DO STRONY"
- z reguły u dołu ekranu pojawia się zawieszony w procesie ściągania dany plik - należy zweryfikować przynajmniej nazwę i rozmiar, czy są one zgodne z tym, czego chcemy lub czego się spodziewamy
- jeśli wszystko się zgadza możemy pozwolić na uruchomienie pobierania pliku
- jeśli jednak mamy jakieś podejrzenia zaleca się zatrzymanie ładowania właśnie prze wybór opcji "WRÓĆ" i ponowną weryfikację zawartości.
Ważne jest, że w przypadku, gdy najpewniej jest to właściwy i bezpieczny plik, a naszą niepewność wywołała ekran ostrzegawczy Malwarbytesa mamy jeszcze trzecią opcję u dołu ekranu. Link "dowiedz się jeszcze więcej". Ta opcja z kolei pozwoli użytkownikowi dokładnie dowiedzieć się czym grozi taki pobór pliku i podejrzanego o niebezpieczne właściwości dla systemu i danych i wtedy na podjęcie decyzji. Polecamy zapoznanie się z tymi informacjami ponieważ one rozszerzają znacznie pojęcie tego co może stać się użytkownikowi, gdy ten nierozważnie i nie do końca świadomie porusza po Sieci.
Kursy organizujemy w Warszawie i innych dużych miastach Polski, w naszej siedzibie, u klienta, lub we wcześniej uzgodnionej lokalizacji. Dla grup, kursantów indywidualnych i online. Jesteśmy elastyczni terminowo, szkolimy w tygodniu, w weekendy i popołudniami.
Oferujemy również pomoc techniczną, na miejscu u klienta,
po dostarczeniu nam sprzętu lub online.