Złośliwe oprogramowanie Shlayer na Mac

Tak jak programy antywirusowe starają się zapobiegać infekowaniu komputerów, tak też twórcy złośliwego oprogramowania starają się owe zabezpieczenia obejść. Obie gałęzie aplikacji prężnie się rozwijają i ewoluują z biegiem lat. Ewolucja ta oczywiście nie ominęła softu skierowanego przeciw systemowi Mac. Bardzo prostą metodą wdarcia się na Maca i rozgoszczenia się na jego dysku jest nakłanianie internautów przez złośliwe oprogramowanie do pobierania aplikacji szkodliwych i instalowania ich na Macach pod pozorem przydatnych, bezpiecznych programów. Warto przypomnieć, że wcale nie tak dawno Google usunęło ze swojego sklepu ponad 40 niebezpiecznych aplikacji. Pozornie prostego, a jednak złośliwego oprogramowania.

Czym charakteryzuje się złośliwe oprogramowanie Shlayer na Mac

Starsze pokolenia z pewnością kojarzą teleturniej "1 z 10". I taką też skuteczność mają obecnie złośliwe oprogramowania "dedykowane" dla Mac OS. Wbrew pozorom to wcale nie jest mało.  Firma Kaspersky Lab opracowała ciekawy raport na ten temat, podając w nim własnie wspomnianą skuteczność udanych ataków. Zadebiutował w 2018 r., natomiast 2 lata później rozprzestrzenił się już mocno zauważalnie.

Istotne jest, że Shlayer:

  • nie uszkadza danych
  • również nie pobiera haseł i innych informacji, czy też danych finansowych
  • nie bierze udziału w przejmowaniu kontroli nad komputerem

Jednym z najlepszych sposobów uniknięcia tego oprogramowania jest pobranie aplikacji z oficjalnych źródeł. Warto też zastanowić się przed zainstalowaniem nowego softu, czy też aktualizacji z danej witryny,czy aby na pewno jest ono bezpieczne.

Złośliwe oprogramowanie Shlayer na Mac
  • Zwykle przedstawia się jako aktualizacja flash
  • Można go znaleźć na wielu stronach
  • Generuje przychody za pomocą wyskakujących reklam i linków
  • Rozprzestrzenia się po portalach, oferujący bezpłatne filmy i muzykę, jak również aplikacje do ich pobierania
  • Witryna prosi o zainstalowanie aktualizacji flash, aby udostępnić użytkownikowi żądaną zawartość
  • Shlayer jest też dystrybuowany przy użyciu legalnych stron, a jest ich szacunkowo około 700, przekierowujących do witryn ze złośliwym oprogramowaniem.

Jak zwalczać złośliwe oprogramowanie?

Profilaktyka, czyli bezpieczne zachowania w Sieci. Jak w życiu. Cyberbezpieczeństwo to główna kwestia. Poruszanie się po sprawdzonych, zweryfikowanych witrynach, posiadających aktualne certyfikaty bezpieczeństwa. Używanie szyfrowanych połączeń. Czytanie komunikatów ze stron zanim kliknie się "OK", "TAK', czy inny potwierdzający przycisk. Aktualizacja oprogramowania antywirusowego oraz zezwolenie na wysyłanie raportów do producentów tegoż softu. Nie ściąganie wątpliwych aplikacji, czy niesprawdzonych, a jeśli już coś zapisujemy na dysk to należy weryfikować źródło i nie lekceważyć komunikatów antywirusa. Ponadto proponujemy zapisanie się na kurs obsługi Mac OS, gdzie nauczymy Państwa jak świadomie i mądrze obsługiwać system Maca. Dodatkowo zabezpieczymy Państwa dane i nauczymy jak dbać o komputer, dyski, bezpieczeństwo sieci i zasobów w chmurach.

Kursy organizujemy w Warszawie i innych dużych miastach Polski, w naszej siedzibie, u klienta, lub we wcześniej uzgodnionej lokalizacji. Dla grup, kursantów indywidualnych i online. Jesteśmy elastyczni terminowo, szkolimy w tygodniu, w weekendy i popołudniami.

Oferujemy również pomoc techniczną, na miejscu u klienta,
po dostarczeniu nam sprzętu lub online.

Polecamy nasze inne kursy:

Kontakt:

Grzegorz Sobótka

603377273

g.sobotka@grandkom.pl

Facebook