Jak zaktualizować macOS za pomocą prostego polecenia Terminala
Jeśli masz dość czekania na zakończenie paska postępu za każdym razem, gdy uruchamiasz ponownie komputer po aktualizacji oprogramowania macOS, to ucieszy cię fakt, że istnieje inny sposób aktualizacji systemu, który potencjalnie może skrócić czas bezczynności.
Proces ten polega na użyciu prostego polecenia w Terminalu i pozwala na korzystanie z komputera podczas pobierania aktualizacji i instalacji początkowego oprogramowania w tle. W naszych testach stwierdziliśmy, że ta metoda potrafi skrócić kilka minut czasu bezczynności podczas ponownego uruchamiania po instalacji, ale oszczędność czasu zależy od konkretnego komputera i aktualizacji.
Szczególnie użytkownicy starszych modeli Maców docenią ten poradnik, ponieważ pozwala on zaoszczędzić czas spędzony na uruchamianiu Mac App Store, które może działać powoli lub w ogóle nie odpowiadać. Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak to zrobić.
Jak zaktualizować macOS za pomocą wiersza poleceń
Przed wykonaniem tych kroków upewnij się, że masz pełną kopię zapasową swojego systemu, co powinno być standardową praktyką przy wykonywaniu jakiejkolwiek aktualizacji. Należy zauważyć, że ta procedura dotyczy tylko systemowych aktualizacji Apple (np. iTunes, Photos, sterowniki drukarek itp.), ale nie obejmuje aktualizacji innych aplikacji Apple, które nie są zainstalowane wraz z macOS (np. Xcode), ani aktualizacji stron trzecich z Mac App Store.
Aby zaktualizować macOS za pomocą wiersza poleceń, najpierw uruchom Terminal, który znajduje się w folderze Applications/Utilities. Otworzy się okno Terminala i wiersz poleceń, w którym możesz zacząć pisać.
Terminal

Wpisz następujące polecenie i naciśnij Enter: softwareupdate -l
Aktualizacja systemu za pomocą Terminala
Zaczekaj, aż Twój Mac przeszuka serwery Apple w poszukiwaniu dostępnych aktualizacji oprogramowania macOS. Jeśli nie ma żadnych aktualizacji, wrócisz do wiersza poleceń.
Teraz przyjrzyjmy się wynikom tego polecenia. Dostępne aktualizacje zawsze pojawiają się jako pozycje na liście. W naszym przykładzie w tym momencie dostępna jest tylko jedna aktualizacja, ale każda pozycja ma ten sam format, jak pokazano poniżej:
identyfikator aktualizacji
Linia z gwiazdką oznacza pakiet indywidualnej aktualizacji oprogramowania dostępny do pobrania na Twojego Maca. Ta linia jest również znana jako identyfikator.
szczegóły aktualizacji
Druga linia zawiera bardziej szczegółowy opis aktualizacji, w tym numer wersji (zwykle w nawiasach) i rozmiar pliku do pobrania w kilobajtach. [Zalecane] oznacza, że aktualizacja jest zalecana dla wszystkich użytkowników, a [restart] wskazuje, że Twój Mac musi zostać uruchomiony ponownie, aby ukończyć instalację.
Aby pobrać i zainstalować określoną aktualizację z listy, użyj następującego formatu, zastępując NAME identyfikatorem aktualizacji:
softwareupdate -i NAME
Lub:
softwareupdate –install NAME
Należy zauważyć, że jeśli nazwa pakietu, który próbujesz zainstalować, zawiera spacje, musisz całość umieścić w pojedynczych cudzysłowach. Na przykład:
softwareupdate –install 'macOS High Sierra 10.13.3 Supplemental Update-’
Bądź też uważny na spacje na końcu nazw pakietów. Jeśli są obecne, również muszą być uwzględnione w cudzysłowach.
Aby pobrać określoną aktualizację dla swojego systemu bez jej natychmiastowej instalacji, możesz użyć:
softwareupdate -d NAME
Aktualizacje pobrane w ten sposób można później zainstalować za pomocą tego samego polecenia -i lub –install, lub nawet za pośrednictwem Mac App Store. Aktualizacje te są pobierane do folderu znajdującego się w lokalizacji /Library/Updates, ale nie są przeznaczone do instalacji przez dwukrotne kliknięcie pakietów w tym katalogu. Musisz użyć polecenia –install lub odwiedzić Mac App Store, aby rozpocząć faktyczną instalację.
Wreszcie, aby pobrać i zainstalować wszystkie dostępne aktualizacje dla swojego systemu, wpisz polecenie:
softwareupdate -i -a
Korzystając z tych poleceń, będziesz mógł pozostawić aktualizację do pobrania i kontynuować jej instalację w tle, podczas gdy zajmujesz się innymi rzeczami. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, Terminal w końcu poinformuje Cię, że musisz ręcznie zrestartować komputer, aby ukończyć pełną procedurę instalacji.