M1 lepszy od Intela?

Apple zdążył przyzwyczaić użytkowników i nie tylko, do odważnych zagrań i bardzo dobrego wyczucia rynku. Rynku, który Apple nota bene sam w dużej mierze kształtuje., więc trudno się dziwić. Kolejnym takim zagraniem, świadczącym również o coraz większej autonomii Apple jest rezygnacja ze współpracy z Intelem i wprowadzenie własnego układu pod nazwą M1. Pojawiają się na razie pojedyncze testy, np. w Geekbench, czy też Affinity Photo. Różne testy wskazują, że M1 ma bardzo mocną pozycję. Zwłaszcza, ze jest to pierwsza wersja układu. Warto zaznaczyć pewną ciekawostkę: w Macbook Air procesor nie ma nawet aktywnego chłodzenia i tak daje sobie radę. Dodatkowo ze sprzedaży całkowicie wycofano Macbooki Air z procesorami Intela, czyli trochę taki skok na głowę. Apple musi być pewne swojego produktu. A dlaczego? W czym i jak M1 jest lepszy od Intela?

Co takiego ma M1 (a czego nie ma)?

Oto najważniejsze parametry, w których M1 przebija Intela:

  • pracy i wydajności procesora taktowanego zegarem 3,7 GHz
  • architekturze pamięci Apple - podział pamięć pomiędzy CPU i GPU pozwala wydajniej współpracować
  • dzięki procesorowi wydłuża się czas pracy na baterii oraz jakość obrazu z kamery

Mankamenty główne są 2, jeden drobny, drugi jednak dość problematyczny, czyli:

  • tylko 2 porty Thunderbolt
  • brak wsparcia zewnętrznych kart graficznych

Przy całym słusznym zachwycie nowym układem Apple należy pamiętać, że porównanie między różnymi platformami nie do końca musi być miarodajne. Warto przejżeć różne testy i samodzielnie podziałać na M1.

M1 lepszy od Intela?

To, że Apple wprowadził swój model procesora to wiadomo już od zapowiedzi i całego szumu, który wywołała ta wiadomość. Wielu użytkowników już kupiło sprzęt z M1, aktywnych urządzeń Apple zarejestrowanych jest już ponad miliard na świecie, z czego cześć to Macbooki. Okazuje się, że jest ów M1 lepszy od Intela i nie tylko. Intel ma poważną konkurencję, z którą musi się na serio liczyć. Testy testami, ale w czym jest M1 lepszy od Intela według użytkowników? O tym z pewnością przekonamy się już niedługo, ponieważ od takiej marki wymaga się naprawde wiele, a użytkownicy bywają bezlitośni.