You are currently viewing Optymalizacja połączenia Wi-Fi

Optymalizacja połączenia Wi-Fi

Optymalizacja połączenia Wi-Fi

Optymalizacja połączenia Wi-Fi


Czy zdarza Ci się, że tracisz połączenie bezprzewodowe w swoim sprzęcie? Czy siła sygnału połączenia jest zbyt niska? Kabel Ethernet wydaje się rozwiązaniem ale czy w dzisiejszych czasach, gdzie posiadamy masę urządzeń, potrzebujemy dodatkowego kabla w otoczeniu naszego komputera? W tym poradniku dowiesz się podstawowych rzeczy jak poprawić jakość Twojego połączenia począwszy od podstawowych czynności takich jak odpowiednie ustawienie pozycji routera (z dala od grubych i gęstych, często nośnych, ścian) czy chociażby do znalezienia odpowiedniego kanału bezprzewodowego itd. Oto kilka porad. Zacznijmy od tych rzeczy, które nic nie kosztują.

Optymalizacja połączenia Wi-Fi

Optymalizacja połączenia Wi-Fi: Numer 1: Umiejscawianie Twojego routera.

To bardzo ważna rzecz. Pamiętaj o tym aby router był umieszczony w odpowiednim miejscu. Najrozsądniejszym miejscem jest położenie go na podłodze lub biurku czy stoliku.  Staraj się unikać gęstych materiałów typu ściana nośna lub grube ściany. Siła sygnału reaguje również na takie materiały jak stal czy beton. To stanowczo zmniejsza sygnał sieci bezprzewodowej.

Optymalizacja połączenia Wi-Fi: Numer 2: Wybór oprogramowania.

Kolejnym krokiem jest wybór oprogramowania i aktualizacji. Musisz wejść na stronę producenta Twojego routera i znaleźć sterowniki do chipsetu sieci bezprzewodowej  oferowane przez firmę produkującą router. Producenci chipsetów to między innymi Broadcom oraz Relink.

Optymalizacja połączenia Wi-Fi: Numer 3: Odpowiedni kanał do punktu dostępu.

Należy wybrać odpowiedni kanał do punktu dostępu. Możesz użyć darmowego narzędzia jak analizator Wi-Fi. Przykładową aplikacją jest inSSIDer. To bezpłatny, niewielki i prosty w obsłudze program do skanowania pasma radiowego wykorzystywanego przez sieci bezprzewodowe (Wi-Fi).
Zainstaluj program (najlepiej na laptopie).

Wybieramy zakładkę 2.4GHz Channels lub 5GHzChannels i sprawdzamy, na których kanałach działa najmniej sieci Wi-Fi z okolicy. Aby uzyskać wiarygodne dane, przez kilka minut spacerujemy z laptopem po całym mieszkaniu. Ten proces będzie przebiegał na podstawie prób i błędów ale jest to zalecane aby zobaczyć w jaki sposób możemy osiągnąć najlepsze wyniki dla naszego połączenia.

Optymalizacja połączenia Wi-Fi: Numer 4: Antena.

Istnieje możliwość kupna silniejszej anteny Wi-Fi. Jest to zewnętrzne urządzenie, które podłącza się do karty sieciowej. Istnieje wiele rodzajów takich anten. Kierunkowe anteny powinny być skierowane bezpośrednio na kąt gdzie znajduje się urządzenie. Wtedy jest największa możliwość wychwycenia odpowiedniego połączenia dla Twojego urządzenia. Wybór anteny zależy od posiadanych kosztów użytkownika oraz od upodobań.

Optymalizacja połączenia Wi-Fi: Numer 5: Repeater – czyli bezprzewodowy przedłużacz sygnału Wi-Fi.

Jak działa takie urządzenie? Repeater znajdujący się w zasięgu routera Wi-Fi odbiera sygnał sieci i rozsiewa go dalej jednocześnie wzmacniając i kondycjonując. W ten sposób zwiększa się skuteczny zasięg Wi-Fi.
Konstrukcja większości takich urządzeń umożliwia umieszczenie repeatera bezpośrednio w gniazdku sieciowym. Unikamy w ten sposób ciągnącego się przewodu od zewnętrznego zasilacza. Tutaj również rodzaj jak i siła sygnału wzmacniacza zależy od naszego budżetu.

Jak widać istnieje kilka sposobów na poprawienie naszej jakości połączenia bezprzewodowego. Jedne z nich są bardzo prostymi krokami nie wymagającymi naszego wkładu finansowego, jednak jeśli te kroki nie pomogą, będziesz musiał zastosować się do kroków 4 oraz 5 podanych wyżej.

Optymalizacja połączenia Wi-Fi: Kontakt do pomocy:

Kursy organizujemy w Warszawie i innych dużych miastach Polski, w naszej siedzibie, u klienta, lub we wcześniej uzgodnionej lokalizacji. Dla grup, kursantów indywidualnych i online. Jesteśmy elastyczni terminowo – szkolimy w tygodniu, w weekendy i popołudniami.

Oferujemy również pomoc techniczną, na miejscu u klienta,
po dostarczeniu nam sprzętu lub kursy online.

Polecamy nasze inne kursy:

KONTAKT:


Grzegorz Sobótka

603377273

g.sobotka@grandkom.pl

Facebook