Zrób backup zanim stracisz dane

Zrób backup zanim stracisz dane

Mój znajomy powiedział że "ludzie dzielą się na tych co już robią backup lub będą robili backup jak tylko stracą dane".

Każdy z komputerów wcześniej czy później straci dane. Ważne pliki zostaną usunięte przez przypadek, podsumowanie miesiąca zniknie przez utratę zasilania, nasze zdjęcia zostaną usunięte przez kopiowane następne zdjęcia które nadpiszą te poprzednie. Powodów może być naprawdę wiele i nie sposób ich wyliczyć.

Co zrobić aby ustrzec się przed utratą danych?

Odpowiedzią jest backup.

Backup to okresowe zgrywanie danych w inne miejsce. Backup oferuje bardzo wiele programów. Opiszę tu najprostszy i darmowy sposób na backup. Backup ten jest oparty na darmowym programie winrar i skrypcie napisanym w programie bat. Oczywiście to samo rozwiązanie można stworzyć za pomocą łatwiejszych w obsłudze programów (darmowych lub płatnych).

Oto opis procesu backupu zapewniającego prosty system zabezpieczający dane:

1. Program przegląda katalogi i wybiera z te które były modyfikowane przez ostatnie 24 godziny.

2. Tworzone jest archiwum rar z tymi plikami.

3. Stworzony backup kopiowany jest w:

- specjalne miejsce na komputerze

- wyznaczone miejsce na innym komputerze

- serwer ftp (dzięki drugiemu skryptowi opartemu o autohotkey).

Tworzy to  sytuację, w której nasze pliki są zabezpieczone:

1. na naszym komputerze

2. na drugim naszym komputerze (to zabezpieczenie wychodzi z założenia że rzadko uszkodzeniu fizycznemu ulegną dwa dyski)

3. na serwerze ftp. (to zabezpieczenie pomaga w przypadku kradzieży komputerów, pożaru lub powodzi - czyli rzadkich przypadków w stracimy wszystkie komputery).

Do tego należy jeszcze robić backup całościowy raz na jakiś czas. Z tego konkretnego rodzaju backupu nie korzystamy w formie automatycznej ze względu na to że opisywany tu sposób backupuje pliki i zabezpiecza pracę biura architektury, które generuje bardzo duże ilości danych.

Kursy organizujemy w Warszawie i innych dużych miastach Polski, w naszej siedzibie, u klienta, lub we wcześniej uzgodnionej lokalizacji. Dla grup, kursantów indywidualnych i online. Jesteśmy elastyczni terminowo – szkolimy w tygodniu, w weekendy i popołudniami.

Oferujemy również pomoc techniczną, na miejscu u klienta,
po dostarczeniu nam sprzętu lub kursy online.

Polecamy nasze inne kursy:

KONTAKT:


Grzegorz Sobótka

603377273

g.sobotka@grandkom.pl

Facebook