Jak stworzyć bezpieczne hasło?
Dostęp do komputera, tak prywatnego jak i pracowniczego. Podobnie skrzynki e-mail. Również dysk w chmurze, lub prywatny dysk zewnętrzny. Służący za domowe archiwum. A najlepiej profil w portalu społecznościowym. Dostęp do konta bankowego, czy menadżera przesyłek pocztowych. Wszystko pełne danych teleadresowych, zdjęć, plików, informacji tekstowych, lokalizacji GPS. Dane użytkowników są wszędzie, gdzie użytkownik się zaloguje i wyśle plik, czy choćby poda nazwisko Panieńskie matki. O danych tak wrażliwych jak PESEL w portalu urzędowym, e-puapie, elektronicznych skrzynkach podawczych do Sądów i podobnych nie wspominając. To wszystko należy chronić przed dostępem niepowołanych osób? Podstawowa bariera to hasło. A jak stworzyć bezpieczne hasło? Oto kilka wskazówek.
Jak stworzyć bezpieczne hasło?
Niepowtarzalne i trudne do zgadnięcia, czyli silne hasło. Zwykle pierwsze skojarzenie to rząd losowych znaków. Są tacy, którzy je zapamiętują, lub szukają wsparcia w przyporządkowaniu części hasła. Zwykle różnych haseł mamy po kilka, kilkanaście. Dodatkowo firmy, urzędy, banki albo przypominają o zmianie hasła, albo wymuszają to systemowo. Co trzy miesiące, co miesiąc. Ludzka kreatywność, możliwości pamięciowe a przede wszystkim cierpliwość i tolerancja dla niedogodności maja swoje granice. Zwłaszcza, gdy energia i czas bardziej są potrzebne do zadań pracowniczych, niż do wymyślania… gdzie zapisać 12 w tym roku hasło, bo zapamiętać się już nie da!
Użytkownikowi z pomocą przychodzi mnemotechnika, skojarzenia, kombinacje, a również programy przetrzymujące i generujące hasła. Generalnie odpowiednie unikanie tzw. brutalnych metod łamania hasła jak i dostęp fizycznego innych osób.
Jak stworzyć bezpieczne hasło? Podstawowe wskazówki.
- ponad 8-10 znaków,
- liczby i znaki, znaki diakrytyczne, litery różnej wielkości
- treść bez wyrazów słownikowych i powszechnie używanych,
- bez powtarzanych znaków, jak 1111, czy logicznych ciągów jak 9876,
- nie umieszczanie haseł w miejscach dostępnych dla innych.
To informacje najprostsze, acz nie każdy o nich pamięta, lub respektuje dla własnego bezpieczeństwa. Ponad to istnieje oprogramowanie, przechowujące hasła. Istnieją techniki wymyślania haseł i ich zapamiętywania, bez specjalnego problemu. To wszystko i wiele więcej pokarzemy Państwu na naszych specjalnych szkoleniach z cyber bezpieczeństwa. Ten kierunek szkoleń uznaliśmy za ciekawy krok w nowy rok.
Kursy organizujemy w Warszawie i innych dużych miastach Polski, w naszej siedzibie, u klienta, lub we wcześniej uzgodnionej lokalizacji. Dla grup, kursantów indywidualnych i online. Jesteśmy elastyczni terminów, szkolimy w tygodniu, w weekendy i popołudniami.
Oferujemy również pomoc techniczną, na miejscu u klienta,
po dostarczeniu nam sprzętu lub online.
Polecamy nasze inne kursy:
KONTAKT:
Grzegorz Sobótka
603377273
g.sobotka@grandkom.pl