You are currently viewing Jak stworzyć bezpieczne hasło?

Jak stworzyć bezpieczne hasło?

Jak stworzyć bezpieczne hasło?

Dostęp do komputera, tak prywatnego jak i pracowniczego. Podobnie skrzynki e-mail. Również dysk w chmurze, lub prywatny dysk zewnętrzny. Służący za domowe archiwum. A najlepiej profil w portalu społecznościowym. Dostęp do konta bankowego, czy menadżera przesyłek pocztowych. Wszystko pełne danych teleadresowych, zdjęć, plików, informacji tekstowych, lokalizacji GPS. Dane użytkowników są wszędzie, gdzie użytkownik się zaloguje i wyśle plik, czy choćby poda nazwisko Panieńskie matki. O danych tak wrażliwych jak PESEL w portalu urzędowym, e-puapie, elektronicznych skrzynkach podawczych do Sądów i podobnych nie wspominając. To wszystko należy chronić przed dostępem niepowołanych osób? Podstawowa bariera to hasło. A jak stworzyć bezpieczne hasło? Oto kilka wskazówek.

Jak stworzyć bezpieczne hasło?

Niepowtarzalne i trudne do zgadnięcia, czyli silne hasło. Zwykle pierwsze skojarzenie to  rząd losowych znaków. Są tacy, którzy je zapamiętują, lub szukają wsparcia w przyporządkowaniu części hasła. Zwykle różnych haseł mamy po kilka, kilkanaście. Dodatkowo firmy, urzędy, banki albo przypominają o zmianie hasła, albo wymuszają to systemowo. Co trzy miesiące, co miesiąc. Ludzka kreatywność, możliwości pamięciowe a przede wszystkim cierpliwość i tolerancja dla niedogodności maja swoje granice. Zwłaszcza, gdy energia i czas bardziej są potrzebne do zadań pracowniczych, niż do wymyślania... gdzie zapisać 12 w tym roku hasło, bo zapamiętać się już nie da!

Użytkownikowi z pomocą przychodzi mnemotechnika, skojarzenia, kombinacje, a również programy przetrzymujące i generujące hasła. Generalnie odpowiednie unikanie tzw. brutalnych metod łamania hasła jak i dostęp fizycznego innych osób.

Jak stworzyć bezpieczne hasło? Podstawowe wskazówki.

  1. ponad 8-10 znaków,
  2. liczby i znaki, znaki diakrytyczne, litery różnej wielkości
  3. treść bez wyrazów słownikowych i powszechnie używanych,
  4. bez powtarzanych znaków, jak 1111, czy logicznych ciągów jak 9876,
  5. nie umieszczanie haseł w miejscach dostępnych dla innych.

To informacje najprostsze, acz nie każdy o nich pamięta, lub respektuje dla własnego bezpieczeństwa. Ponad to istnieje oprogramowanie, przechowujące hasła. Istnieją techniki wymyślania haseł i ich zapamiętywania, bez specjalnego problemu. To wszystko i wiele więcej pokarzemy Państwu na naszych specjalnych szkoleniach z cyber bezpieczeństwa. Ten kierunek szkoleń uznaliśmy za ciekawy krok w nowy rok.

 

Kursy organizujemy w Warszawie i innych dużych miastach Polski, w naszej siedzibie, u klienta, lub we wcześniej uzgodnionej lokalizacji. Dla grup, kursantów indywidualnych i online. Jesteśmy elastyczni terminów, szkolimy w tygodniu, w weekendy i popołudniami.


Oferujemy również pomoc techniczną, na miejscu u klienta,
po dostarczeniu nam sprzętu lub online.

Polecamy nasze inne kursy:

KONTAKT:


Grzegorz Sobótka

603377273

g.sobotka@grandkom.pl

Facebook

Dodaj komentarz