You are currently viewing 5 przydatnych tricków do Twojego Maca

5 przydatnych tricków do Twojego Maca

5 przydatnych tricków do Twojego maca

Dzięki swej prostocie obsługi komputery Mac są co raz bardziej popularne niż kiedykolwiek wcześniej i dla osób mający styczność z OS po raz pierwszy system ten ma wiele do zaoferowania. Dlatego właśnie postanowiliśmy przygotować 5 przydatnych tricków do Twojego Maca, które z pewnością ułatwią korzystanie z niego na co dzień

laptop-2557571_640

1. Tworzenie zrzutu ekranu

Tworzenie zrzutu ekranu jest dobre i bywa wielce przydatne ale przeważnie nie potrzebujemy całego ekranu podczas przechwytywanie a jedynie jej części. Na komputerach Mac jest bardzo prosty sposób na przechwytywanie fragmentu ekranu, który nas interesuje

+ Shift + 4

Następnie kliknij myszką i zaznacz obszar, którego potrzebujemy. Po zwolnieniu przycisku myszy nasz obraz zostanie zapisany na pulpicie. Jeżeli chcemy jednak pobrać cały ekran wybierzmy zamiast tego następującą kombinację klawiszy
+ Shift + 3

 

2. Nagrywanie obrazu

Czasami zwykłe przechwytywanie obrazu nie wystarcza i chcielibyśmy uchwycić animację. Na szczęście poradzenie sobie z tym problem na komputerach z systemami macOS jest nadzwyczaj proste, gdyż systemy te mają wbudowany program QuickTime. Przejdźmy do folderu Aplikacje (możemy go również znaleźć na pasku skrótów) i otwórzmy go. Następnie klikamy na ikonkę
Plik > Nowe nagranie z ekranu. Otworzy nam się nowe okno, pozwalające nam nagrać cały ekran bądź wybraną przez nas część. Jest to bardzo przydatna opcja dla wszelkiego rodzaju samouczków, gdyż przechwytuje również dźwięk.

 

3. Problem ze znalezieniem kursora?

Aktualizacja El Capitan rozwiązała ten problem. wprowadzając innowacyjną funkcję do OS X jak możliwość ujawnienia trudnego w zlokalizowaniu kursora. Wystarczy, że poruszamy myszką bądź szybko będziemy przesuwać palcem w tę i z powrotem po gładziku, aby nadać naszemu kursorowi rozmiar. Po zlokalizowaniu go wystarczy zatrzymać się i po chwili wróci do swoich normalnych rozmiarów.

 

4. Masowa zmiana nazw wielu plików

Zmiana nazw wielu plików w najlepszym razie jest nużąca zaś zmiana nazwy ponad stu wakacyjnych zdjęć podczas jest posiedzenia jest niesamowicie męcząca jeżeli nie niemożliwa.  Jeżeli korzystamy z najnowszej wersji OS X możemy to zrobić za pomocą jednej prostej czynności.

Wybierzmy wszystkie pliki, których nazwy chcemy zmienić. Kliknijmy w nie prawym przyciskiem myszy, a następnie wybierzmy opcję „Zmień nazwę”. Funkcja ta przedstawi nam 3 opcję zmiany nazwy. Wybranie opcji „zamień tekst” pozwoli nam zmienić część tekstu plików np. „img” na coś bardziej nam odpowiadającego. W ten sposób miast „IMG_01”, „IMG_02” możemy otrzymać listę „Majorka_01”, „Majorka_01”, etc.

 

5. Dodawanie własnych skrótów do programów.

Czy kiedykolwiek korzystaliśmy z programu, który nie miał przypisanych skrótów do wszystkich swoich opcji, czy też po prostu do kilku nas interesujących? Zapewne nie raz nas to spotkało ale na szczęście w bardzo prosty sposób możemy stworzyć swoje własne skróty klawiaturowe. Uruchamiany „Preferencje systemowe”, wybieramy ikonę „Klawiatura”, a następnie klikamy w zakładkę „Skróty klawiszowe”. Wybieramy ze spisu po lewej stronie „Skróty klawiszowe” i wciskamy ikonkę z plusem. Otworzy nam się okno dialogowe, w którym wybieramy aplikację dla której skrót chcemy dodać.

 

Kursy organizujemy w Warszawie i innych dużych miastach Polski, w naszej siedzibie, u klienta, lub we wcześniej uzgodnionej lokalizacji. Dla grup, kursantów indywidualnych i online. Jesteśmy elastyczni terminowo, szkolimy w tygodniu, w weekendy i popołudniami.

Oferujemy również pomoc techniczną, na miejscu u klienta,
po dostarczeniu nam sprzętu lub online.

Polecamy nasze inne kursy:

KONTAKT:


Grzegorz Sobótka

603377273

g.sobotka@grandkom.pl

Facebook

Dodaj komentarz